Leírás
Hidegen sajtolt, finomítatlan, szűz kókuszolaj (kókuszvaj, kókuszzsír) ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból. A kókuszpálma termésének húsából préselt olaj szobahőmérsékleten szilárd, és 25-26 celsius fokon olvad. Ha nincs ezen a hőmérsékleten az üveg, akkor meleg vízbe állítva fel kell melegíteni, hogy a felolvadt olajat ki lehessen tölteni az üvegből. A szűz olaj megőrzi a jellegzetes kókuszillatot és ízt. Gyorsan beszívódik a bőrbe, akár magában, akár kozmetikumok összetevőjeként intenzíven ápolja a száraz bőrt és hajat.
Fizikai jellemzői: Markánsan kókuszillatú és -ízű átlátszó folyadék, amely 24°C alatt vajszerűvé dermed. A fehér színű, szilárd forma a bőrrel való érintkezés vagy enyhe melegítés hatására könnyen lágyul, vízfürdőbe állítva önthető olajjá alakítható.
Főbb összetevői: 45-50% laurinsav, 20% mirisztinsav, 10% palmitinsav, 5-10% olajsav, 5-10% kaprinsav, 5-10% kaprilsav, fitoszterolok
Hatásai, tulajdonságai:
• tápláló, visszazsírozó
• bőrpuhító, emolliens
• gátolja az izzadságszag kialakulásáért felelős baktériumok szaporodását
• hajápoló készítményekben fényt és csillogást ad a hajnak
• nyugtatja az irritált bőrt és fejbőrt
• javítja a vele készült kozmetikumok terülését és felszívódását
• felszívódása gyors, de felületes
• eltömítheti a pórusokat, enyhén komedogén
Ajánlott felhasználása, készítmények:
• normál bőr ápolására
• száraz, viszkető, irritált bőr ápolására
• arc- és testápoló emulziók olaj komponensének (pl. krémek, tejek, kenőcsök, balzsamok, fluidok)
• masszázsolajnak
• masszázstömbökbe, ajakápolókba, rúzsokba az optimális olvadás biztosítására
• dezodorokba (pl. deo-stiftek, golyós és krémdezodorok)
• napvédő készítmények olajkomponensének (visszazsírozó hatás, oxidációs stabilitás fokozása)
• hajápoló készítményekbe
• illatos, olajos kivonatok készítéséhez
• szappankészítéshez
Feldolgozása: Nem hőérzékeny, a zsírfázissal együtt melegíthető. Bár szobahőmérsékleten szilárd állagú, emulziókban inkább viszkozitáscsökkentő hatású. A szűz kókuszolaj jellegzetes illata a felhasznált mennyiségtől függően a kész kozmetikumban is megmarad.
Helyettesíthetősége: Különleges zsírsavösszetételű, nehezen helyettesíthető olaj.
Hatásait kiegészítő olajkombinációk: Arc- és testápoló emulziókban a bőr teljes zsírsavszükségletének biztosítására kombináljuk olajsav- és linolsavtartalmú olajokkal. A száraz, irritált bőr ápolására többek közt keverhetjük argán- vagy szezámolajjal, avokádó- vagy makadámiadió-olajjal, mandulaolajjal, szőlőmagolajjal, kevés ligetszépeolajjal. Hajápolási készítményekben választhatunk tápláló és hidratáló alapolajul mandulaolajat, szezámolajat vagy makadámiadió-olajat. Különösen száraz haj és száraz, irritált fejbőr ápolására a receptúrát kiegészíthetjük körömvirág-, kamilla- vagy avokádóolajjal. Ugyanakkor a hozzáadott ricinusolaj növeli a haj puhaságát, selymességét.
INCI: Cocos nucifera (Coconut) oil
Külsőleg! Kozmetikai alapanyag.
Vélemények
A kókuszolaj bemutatása
A kókuszolaj a kókuszpálma (Cocos nucifera) termésének, a kókuszdiónak szárított, fehér maghúsából kinyert növényi olaj. A hidegen sajtolt kókuszolaj színe fehér, íze és illata kellemes. Szobahőmérsékleten, 24°C alatt megdermedt, szilárd formában fordul elő, ezért sokan kókuszvajnak vagy kókuszzsírnak is nevezik.
Összetételét a rövid szénláncú (C8-12) telített zsírsavak különlegesen magas aránya (92%) jellemzi, amely fizikai tulajdonságait és kozmetikai felhasználását egyaránt meghatározza. A tápláló hatású zsírsavak mellett jelentős a fitoszteroltartalma is, melyek együttesen a bőr védő barrierrétegének erősítésében, regenerálásában játszanak szerepet. A jól felépített, ép barrier működésének köszönhetően csökken a párolgás általi vízvesztés, vagyis a bőr hidratáltabbá, puhábbá, rugalmasabbá válik. Ugyanakkor a sértetlen barrier nagyobb védelmet nyújt a káros környezeti hatásokkal szemben, csökken az irritációk, gyulladások kialakulásának valószínűsége. Ugyanakkor a kókuszvaj jellegzetessége, hogy a bőrfelületen megolvadva, mivel a folyamat hőelvonással jár, kellemesen hűsítő, bőrnyugtató hatású. Ezen tulajdonságaiból elsősorban a száraz, vízhiányos és irritált, viszkető bőr profitál.
Különleges összetételének köszönhetően a kókuszolaj a bőrfelszínen jól oszlatható el, masszázsolajként is alkalmazható, könnyen és gyorsan, bár nem túl mélyen, szívódik fel, ugyanakkor zsíros csillogás nélküli telt és puha, bársonyos bőrérzetet eredményez. A telített zsírsavak nagyarányú jelenléte, és a felületesebb felszívódás miatt a pórusokat eltömítheti, enyhén komedogén hatású lehet. Ugyanakkor a kókuszolaj javítja a vele készült kozmetikumok terülését és felszívódását. Ajakápolók, masszázstömbök, testvajak, dezodorstiftek alkotóelemeként a bőrrel érintkezve optimális, selymes olvadást biztosít.
Laurinsav, kaprinsav és kaprilsav komponensei pH=8 alatt gátolják az izzadság lebontásáért, és ezáltal a kellemetlen szagok kialakulásáért felelős baktériumok szaporodását. A kókuszolaj a dezodorok természetes és jól tolerálható, nem irritatív antibakteriális hatóanyaga.
Hajápoló készítményekben alkalmazva táplálja a hajszálakat, fényt és csillogást biztosít a hajnak, ugyanakkor táplálja és nyugtatja a száraz, irritált, viszkető fejbőrt.
A telítetlen zsírsavak hiánya a kókuszolajnak jelentős oxidációs stabilitást kölcsönöz, nehezen avasodik, jól eltartható, nem fényérzékenyítő, így napvédő készítményekben is bátran alkalmazható.
A szappankészítők is előszeretettel terveznek kókuszolajat receptjeikbe, mert tartást és keménységet ad a szappanoknak, ugyanakkor erőteljes buborékos habzást biztosít. Elszappanosítva kifejezett tisztító hatással bír, ezért a nagyobb arányú kókuszolajjal készült szappanok jelentősen száríthatják a bőrt.