1. Előkészületek
Fertőtlenítsük a tiszta, hőálló üvegedényeket, kanalakat, keverőbotokat, hogy megfelelő tisztasággal tudjunk dolgozni. Lásd: Higiénia. Tegyünk minden eszközt konyhai papírtörlőre, vagy tiszta, vasalt konyharuhára. Készítsük ki a receptben előírt anyagokat.
2. Zsírfázis kimérése
Mérjük ki a zsírfázis alapanyagait (a hőérzékeny anyagok, mint pl. a növényi zsírok, hőérzékeny olajok kivételével) egy hőálló üvegedénybe (főzőpohárba). Mivel egészen kis mennyiségekkel dolgozunk, ezért preciziós mérlegre (levélmérleg, ékszermérleg) lesz szükség. Először a szilárd állapotú anyagokat rakjuk az edénybe, így kiszedhetjük az esetleges többletet. Kis tálkákat, esetleg mignonpapírt használva külön-külön is kimérhetjük az anyagokat. Ezután az olajokat öntsük óvatosan a főzőpohárba. Sokat segít egy pipetta, amivel elkerülhetjük, hogy több olaj ömöljön bele a pohárba, mint amennyit szeretnénk. A zsírokat mérjük külön tálkába.
3. Vízfázis kimérése
Mérjük ki a vízfázis alapanyagait egy másik hőálló edénybe. A vizet, aloe verát, növényi párlatot, glicerint egy pohárban, együtt melegítjük. Ha a receptünk hialuronsavat tartalmaz, a legkönyebben úgy dolgozhatjuk fel, ha a teljesen száraz pohárba először a glicerint mérjük bele, majd a glicerinben keverjük el alaposan a hialuronsavat. Csak ezután adjuk hozzá a keverékhez a vizet, és azzal is alaposan elkeverjük. Az alkoholos kivonatokat viszont nem szabad melegíteni, mert elillan az alkohol, ezért ezek nem kerülnek a melegítendő vízfázisba. A többi hőérzékeny anyagot (vitaminokat, kivonatokat) sem most adjuk a vízfázishoz. A két edénykét - a zsírfázist tartalmazó poharat és a vízfázist tartalmazó poharat - vízfürdőbe állítva a tűzhelyre tesszük és elkezdjük melegíteni. Egy idő után a poharak elkezdenek „táncolni”, ekkor tegyük takarékra a lángot/platnit. Addig melegítjük az anyagokat, míg a zsírfázis homogén lesz, teljesen elolvadnak a szilárd összetevők. Fontos, hogy emulgeáláskor a két fázis elég meleg legyen (65-70 fok) és hozzávetőlegesen azonos hőmérsékletű. Ezért miután elolvadtak az összetevők, érdemes még egy kicsit melegíteni a poharakat.
4. Zsírfázis összedolgozása
Ha elolvadtak a szilárd összetevők és elég meleg a zsírfázis, lezárjuk a platnit. A poharakat nem vesszük ki a vízfürdőből, hanem óvatosan beletesszük a zsírokat a zsírfázist tartalmazó pohárba és a kézi mixerrel teljes olvadásig keverjük őket. Ezután kivesszük a poharakat a vízfürdőből. Ha van hőérzékeny olajunk a receptben, azt most adhatjuk hozzá a zsírfázishoz. Ha a recept gélképző anyagot tartalmaz, azt a kézi mixerünk segítségével szintén most oszlatjuk el a zsírban. de csak a vízzel való találkozáskor fogja betölteni feladatát.
5. A zsírfázis és a vízfázis vegyítése - emulgeálás
A két fázist most emulgeáljuk oly módon, hogy a vízfázist beleöntjük a zsírfázisba és a kézi mixerünk tésztadagasztó karjával, a legmagasabb fokozaton azonnal elkezdjük keverni. Azért nem jó a habverő kar, mert a krémbe túl sok levegő kerül, habos lesz. Addig keverjük az emulziót, míg homogén krémet nem kapunk (receptúrától függően 2-4 perc). Ha már kialakult a homogén krém, még ha folyékony is, kisebb fokozaton folytatjuk a keverést, míg kézmelegre hűl és besűrűsödik. A végső konzisztencia legtöbbször csak másnapra alakul ki.
6. Hőérzékeny anyagok hozzáadása a kézmeleg krémhez
Ha az emulzió kézmelegre hűlt, hozzáadjuk a hőérzékeny anyagokat: a vitaminokat, kivonatokat, az illóolajokat, tejsavat és a konzerválószert (Rokonsal vagy alkohol, ill. alkoholos kivonat). Ezeket az anyagokat egymás után adjuk hozzá a krémhez, mindegyiket jól elkeverve. Ezután addig keverjük kézzel az emulziót, míg teljesen ki nem hűl.
7.Krém csomagolása, címkézése
Az elkészült krémet előzetesen fertőtlenített (tubus)tégelybe, pumpás adagolóba, flakonba tesszük és feliratozzuk. Kerüljön rá a krém neve, a receptúra száma, a készítés ideje, ill. a lejárati idő. Például:
Nappali krém (5.) 2023. 11. 01. Felhaszn.: 2024. 01. 31. |
Ez az útmutató egy klasszikus, egyszerű emulzió elkészítését mutatta be. A készítmény típusától, összetevőitől, a felhasznált emulgeátortól függően számtalan elkészítési mód létezik, ezért mindig vegyük figyelembe a receptben és az alapanyagok bemutatásánál leírtakat.