Leírás
• bevonó, puhító, hidratáló
• védi a hajszálakat és a hajas fejbőrt a káros külső behatásoktól
• támogatja a sebgyógyulást
• segíti a pigmentek egyenletesebb eloszlását, a színanyagoknak hatékonyabb tapadást, erőteljesebb és tartósabb hatást biztosít
• szappankészítésnél stabil, buborékos és egyben krémes habképző, ugyanakkor lágyító hatású
• hajápolószerekbe (pl. samponok, balzsamok, pakolások, hajszeszek, hajvégápolók)
• a szempillák ápolására
• dekorkozmetikumokba (pl. színes ajakápolók, rúzsok, szájfények)
• szappankészítéshez
Vélemények
A ricinusolaj bemutatása
A ricinusfa (Ricinus communis) magjaiból préseléssel nyert ricinusolaj jótékony hatásairól évezredek óta vannak írásos emlékeink, egyike azon gyógyhatású anyagoknak, amelyek említésre kerülnek az Egyiptomból származó Ebers-féle papiruszon. Köztudott, hogy a magok lenyelve és elfogyasztva erősen mérgező hatásúak, viszont az előállítás során a mérgező ricinfehérje hatását veszti, a ricinusolaj biztonságosan alkalmazható.
A csaknem színtelen, jellegzetes illatú olajat már az ókori időkben is értékes hajápolószerként tartották számon. Bár hatásosságának tudományos háttere egyelőre feltáratlan, a ricinusolaj kedvelt összetevője hajerősítő és hajnövekedést serkentő hajápolószereknek: samponoknak, hajbalzsamoknak, pakolásoknak, de a szempillák ápolására és dúsítására is gyakorta használják. Meghatározó zsírsavkomponense a hidroxi-zsírsavak közé tartozó ricinoleinsav, amely különleges alkohololdékonyságáért is felelős. Ennek köszönhetően tápláló, visszazsírozó hatású hajszeszekbe, hajtonikokba is egyszerűen belefoglalható.
A ricinusolaj jól tapadó, víztaszító védőolaj, amely mind a bőrt, mind a hajas fejbőrt óvja a káros külső behatásoktól. A hajszálakon finom bevonóréteget képezve akadályozza a kiszáradást, csökkenti az egyszerű fésülködés, a túlzott UV-expozíció és a kemikáliák (pl. hajfestékek) okozta töredezettséget, fényt és egészséges csillogást kölcsönöz a hajnak. Mindezek mellett segíti a száraz, korpás lerakódások fellazulását és lehámlását. Enyhén sebgyógyító hatású, a sebszélek puhaságának, rugalmasságának megőrzése révén elősegítheti a hegmentes sebgyógyulást.
Bár a ricinusolaj a bőr normális működésében fontos szerepet játszó zsírsavak (pl. palmitinsav, sztearinsav, linolsav, olajsav) alacsony aránya miatt a klasszikus, mindennapi bőrápoló kozmetikumokban kevésbé használatos, ugyanakkor a színezett ajakápolók, szájfények és rúzsok elhagyhatatlan összetevője. Már kis mennyiségben is javítja a pigmentek nedvesedését, segítve azok csomómentes, egyenletesebb eloszlását, ezáltal erőteljesebb tapadást biztosít a bőrfelületen. A színanyagok hatékonyságának növelése mellett a dekorkozmetikumoknak szép fényt kölcsönöz.
A szappankészítők is előszeretettel terveznek ricinusolajat receptjeikbe, mert stabil, buborékos, egyben krémes habot produkál. Ugyanakkor tudni kell, hogy jelentősen lágyíthatja a szappanokat, valamint gyorsíthatja a trace-állapot elérését.